Nejen stěny, ale i podlahy by mohly vyprávět…… 

Pro zařizování interiéru jsou podstatné dominantní plochy – stěny a podlaha. Právě podlaha je přitom velmi pravděpodobně největší neutrálně zabarvenou plochou u vás doma.

Chcete, aby přírodní tóny vypadaly co nejlépe? Zavrhněte náhražky a investujte do poctivých materiálů. Plocha podlahy je pro místnost natolik určující, že se nevyplatí na ní šetřit. Pokud nebude přírodní, pocit opravdovosti už ničím jiným nenaženete, i kdyby byl všechen ostatní nábytek dřevěný.

Kombinovat různá dřeva není problém, jen vynechte kusy s nádechem žluté a červené, jako jsou borovice nebo třešeň. Tmavě hnědá podlaha (Harmonie Parket Brown, Tizian, Tabbaco) si bude dobře rozumět se světlou stěnou i se světlou skříňkou. Když je nábytek zavěšen na stěně působí prostor vzdušným dojmem. A určitě to oceníte i při úklidu podlahy, půjde to rychleji od ruky!


Osvědčeným pravidlem je držet se buď studených, nebo naopak teplých tónů.

Dřevo je oblíbené mimo jiné i pro to, že samo o sobě interiér zabydlí. K oživení však doporučujeme přidat doplňkovou barvu.

Nezanedbatelnou roli hraje i výběr interiérových dveří. Jestliže chcete prostor zvětšit a zjemnit vyberte si dveře ve světlém odstínu. Světlé dveře na sebe nestrhávají pozornost, nechají vyznít ostatní zařízení.
Tmavé dveře se dobře kombinují s ostatními podobnými kusy uvnitř. Budou tedy dobře ladit i s tmavou podlahou. Pokud je vašim cílem vytvořit určitý kontrast, a zvolíte světlou podlahu (Harmonie Parket v odstínu Light Grey, White), dejte do místnosti spoluhráče ve stejném odstínu jako dveře.

 

harmonie parket white dvere 3harmonie parket brown dvere 

 

Do severního pokoje, v kterém trávíte více času přes den, není dobré dát studený odstín, aby nepůsobil ještě chladněji, (pokud tedy určitá chladnost není vaším záměrem). Teple béžové stěny nebo podlaha v pokoji nebudou vyžadovat tolik zateplovacích dekorací jako ty studené, a bude vám tepleji i pocitově!

Výběr odstínu podlahy i stěn ovlivní také to, jak často a jak pečlivě budete muset doma uklízet. Nejméně je vidět prach na žlutých odstínech, díky kresbě dřeva na dubové bělené podlaze a také na jednobarevné matně šedé. Nejvíc nečistot zaregistrujete na kontrastní bílé, černohnědé a černé. Matný povrch je vždy praktičtější než lesklý a světlý o hodně lepší než tmavý.

Podlahou můžete vytvořit důvěryhodný optický klam, tak proč toho nevyužít! Prostor tak dle potřeby můžete opticky zvětšit, nebo zmenšit. Pokud potřebujete z důvodu funkčnosti použít kombinaci dřeva a dlažbu, nebo dřevo a vinil, nesnažte se o co nejvěrnější odstín. Zpravidla lépe dopadne to „přiznat“.

 

harmonie parket natureinteriery vogltanz n valacha harmonie parket schody dvere brown 14